پروتز تکه ای
پروتز تکه ای دندان (پارسیل)
جولای 1, 2021
جراحی دندان عقل
جراحی دندان عقل
جولای 11, 2021
فلوراید دوست یا دشمن

فلوراید دوست یا دشمن

وقتی صحبت از دنیای دندانپزشکی می شود ، فلوراید یکی از مباحث بسیار مورد بحث است که آیا فلوراید دوست یا دشمن است . احتمالاً نظرات متفاوتی را  شنیده اید: یکی اینکه فلوراید لازم نیست و دیگری اینکه فلوراید برای سلامت دهان و دندان شما مفید است.

حقیقت این است: فلوراید در صورت استفاده صحیح ، سلامتی کلی را تهدید نمی کند. در عوض  مزیت بزرگی  برای سلامت دهان و دندان دارد و کمک به جلوگیری از پوسیدگی است.

 

فلوراید چیست و از کجا ناشی می شود؟

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در خاک ، آب و غذاها یافت می شود. ماهیت آن هم رایج است و هم فراوان. فلوراید مصنوعی برای استفاده در آب آشامیدنی و محصولات بهداشتی دندان مانند خمیردندان ، دهانشویه ها و محصولات شیمیایی مختلف استفاده می شود.

 

چه محصولاتی حاوی فلوراید هستند؟

فلوراید در محصولات دندانپزشکی مانند خمیر دندان ، دهان شویه ها ، مقداری در نخ دندان ، و مواد پر کننده ، ژل و لاک وجود دارد. طبق اطلاعات انجمن دندانپزشکی، بسیاری از محصولات به دلیل توانایی آن در جلوگیری از پوسیدگی دندان حدود 40-20 درصد غنی شده از فلوراید هستند و باعث کاهش حفره در بیماران در سنین مختلف می شوند. در نتیجه ، استفاده از فلوراید می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه برای ترمیم دندان های آسیب دیده در اثر پوسیدگی شود .

 

فلوراید در آب

در بسیاری از مناطق ، از فلوراید آب برای کمک به جلوگیری از مشکلات دندانی نیز استفاده می شود. د وقتی فلوراید به آب آنها اضافه شد ، کودکان 35 درصد دندان شیری پوسیده ، از دست رفته یا پر شده را تجربه کردند و در کودکان بدون وجود فلوراید در آب پوسیدگی دندان های شیری 15 درصد افزایش وجود داشت.

 

فلوراید چگونه عمل  می کند؟

  • تغییر در نحوه ایجاد مینای دندان در کودکان زیر 7 سال ، باعث مقاومت بیشتر آن در برابر حمله اسیدی می شود
  • ایجاد محیطی برای ایجاد مینای دندان با کیفیت بهتر ، کمک به مقاومت در برابر حمله اسید
  • کاهش توانایی باکتری های موجود در پلاک در تولید اسید
  • همه این مزایا به محافظت و تقویت مینای دندان کمک می کند تا از پوسیدگی دندان و مشکلات دندانپزشکی  جلوگیری کند.

 

آیا خطرات مرتبط با استفاده از فلوراید وجود دارد؟

مانند هر ماده ای که وارد بدن خود می کنید ، اعتدال کلیدی است . اگرچه ثابت شده است که فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان مفید است ، اما مصرف زیاد فلوراید عوارض جانبی دارد.

برای اکثر ما ، به دلیل مقررات موجود در فلوراسیون آب و مقدار بی خطر مصرف شده در محصولات بهداشتی دندان ، نگران مصرف بیش از حد فلوراید نیستیم. شایعترین عارضه جانبی فلوراید ، ایجاد لکه های سفید یا رگه هایی موقت بر روی دندانهایی است که با فلوراید زیاد مواجه هستند. این به دندانها آسیب نمی رساند و یکی از نگرانی های زیبایی محسوب می شود. این علائم اغلب با گذشت زمان از بین می روند.

از نظر بهترین دندانپزشک زیبایی تهران مقادیر کم فلوراید بعید است خطرناک باشد و بیش از 100 بهداشت ملی و بین المللی و سایر سازمانها مزایای افزودن مقدار ایمن فلوراید به آب و محصولات دندانپزشکی را تشخیص می دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button