دندانپزشکی کودکان
مراقبت های دندانپزشکی کودکان
آگوست 31, 2021
دندانپزشکی پیشگیرانه

دندانپزشکی پیشگیرانه چیست؟

دندانپزشکی پیشگیرانه روش مدرن برای کمک به حفظ سلامت دهان است که  به شما کمک می کند تا دندان های خود را سالم نگه دارید و شما نیاز به درمان کمتر دندانپزشکی  دارید. دو علت اصلی از دست دادن دندان پوسیدگی و بیماری لثه است . هر چه بهتر از این دو مشکل پیشگیری یا با آنها کنار بیایید ، شانس بیشتری برای حفظ مادام العمر دندان های خود خواهید داشت. وقتی تیم دندانپزشکی و بیمار با هم کار می کنند ، این می تواند به جلوگیری از نیاز به درمان – به ویژه پر کردن و کشیدن دندان کمک کند. تیم دندانپزشکی شما ممکن است یک دوره درمانی را برای بهبود وضعیت دهان شما توصیه کند و سپس “برنامه نگهداری” را برای کمک به شما در حفظ این روش تهیه کند.

 

آیا همه می توانند از دندانپزشکی پیشگیرانه بهره مند شوند؟

دندانپزشکی پیشگیرانه به نفع هر کسی است که هر تعدادی از دندان های خود را داشته باشد . افرادی که هیچ دندانی ندارند نیز می توانند از این مزایا استفاده کنند ، زیرا شرایطی مانند سرطان دهان و استوماتیت دندان مصنوعی را می توان در بازدیدهای منظم زودتر  مشاهده کرد و سپس درمان کرد. برای کودکان و نوجوانان عالی است ، اما برای شروع هرگز دیر نیست.

 

چه چیزی در دندانپزشکی پیشگیرانه انجام می شود ؟

تیم دندانپزشکی شما ابتدا دندان ها و لثه های شما را بررسی می کند و در مورد هر درمانی که نیاز دارید با شما صحبت می کند. هدف اصلی این است که به شما در سلامت دهان خود کمک کنید. در دهان سالم بعید است که پوسیدگی یا بیماری لثهدر صورت پیشگیری پدید آید .

دندانپزشک تمام پلاک را قبل از ایجاد مشکل از دندان شما جدا میکند.

دندانپزشک بهترین روش های مسواک زدن و نحوه تمیز کردن بین دندان ها با استفاده از مسواک یا نخ دندان بین دندان ها را به شما نشان می دهد تا پلاک باکتریایی را که دائما روی دندان های شما ایجاد می شود از بین ببرد. هنگامی که چیزی شیرین می خورید یا می نوشید ، باکتری های موجود در پلاک قند را به اسید تبدیل می کنند که ممکن است باعث پوسیدگی دندان شود. اگر بطور مرتب و کامل برداشته نشود ، پلاک می تواند باعث التهاب لثه (تورم و درد) شود.
همچنین به شما  گفته خواهد شد که کدام محصولات مراقبت از دهان برای شما مناسب است.
تیم دندانپزشکی احتمالاً در مورد رژیم غذایی شما و هر عادتی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن با شما صحبت خواهد کرد.
دندانپزشک شما همچنین مطمئن می شود که دندان های پر شده  شما سالم هستند و لبه های ناهمواری وجود ندارد که تمیز کردن را دشوار کند.

 

آیا تیم دندانپزشکی من درمان را توصیه می کند؟

یک “دندانپزشک پیشگیرانه”  به عنوان مثال ، اگر  ببیند که دندان ترک خورده است ، یا ضعیف است و در خطر شکستن است ، ممکن است برای محافظت از آن یک پرکننده جدید یا شاید یک تاج  توصیه کنند که  همیشه بهتر از این است که منتظر بمانید تا دندان بشکند ، و سپس با آن به صورت اورژانسی برخورد کنید.

 

دندانپزشک و متخصص بهداشت چه کار دیگری می تواند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام دهد؟

فلوراید به دندان ها در برابر پوسیدگی مقاومت می کند. تیم دندانپزشکی میزان مناسب فلوراید را برای استفاده در خمیر دندان توصیه می کند. برای جلوگیری از پوسیدگی ممکن است برای کودکان لاک های فلوراید توصیه شود. اگر به ویژه در معرض پوسیدگی هستید ، تیم دندانپزشکی شما ممکن است خمیر دندان حاوی فلوراید قوی را توصیه یا تجویز کند. کودکان تا سه سال باید از خمیردندان با میزان فلوراید حداقل 1000ppm (قطعات در میلیون) استفاده کنند. کودکان سه ساله تا بزرگسالان باید از خمیردندان حاوی 1350ppm تا 1500ppm فلوراید استفاده کنند.

 

در خانه چه کاری می توانم انجام دهم؟

بسیار مهم است که شما یک روال خوب را در خانه انجام دهید تا دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید. ما به شما توصیه می کنیم:

دندانهای خود را آخرین بار در شب و حداقل یک بار دیگر در طول روز با مسواک فلوراید مسواک بزنید – مسیری را که تیم دندانپزشک شما به شما نشان داده است مسواک بزنید.
بعد از مسواک زدن آب دهان خود را بیرون بیاورید و آبکشی نکنید ، تا فلوراید بیشتر روی دندان های شما بماند.
بین مسواک یا نخ دندان بین دندان های خود را تمیز کنید – مسواک زدن به تنهایی فقط حدود 60 درصد از سطح دندان های شما را تمیز می کند.
از دهانشویه استفاده کنید. بسیاری از دهانشویه ها حاوی مواد ضد باکتریایی برای جلوگیری از بیماری لثه و فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی است. بعد از مسواک زدن مستقیم از دهانشویه استفاده نکنید. استفاده از دهانشویه در بین زمان مسواک زدن به این معنی است که دندان ها و لثه های شما برای مدت بیشتری محافظت می شوند.

آیا کار دیگری می توانم انجام دهم؟

برای جلوگیری از از دست دادن دندان ، پوسیدگی و نیاز به درمان می توانید اقدامات دیگری را انجام دهید.

میزان ت صرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید.
هنگام خوردن نوشیدنی های گازدار یا اسیدی از نی استفاده کنید – این امر باعث می شود نوشیدنی به پشت دهان شما برود و حمله اسیدی به دندان ها را کاهش می دهد.
آدامس بدون قند بجوید – باعث می شود دهان شما بزاق بیشتری تولید کند و خشک شدن دهان شما را متوقف کند. همچنین می تواند به کاهش پلاک و جلوگیری از پوسیدگی و فرسایش دندان کمک کند.

مطالب مرتبط :

بهترین دندانپزشک تهران | بهترین دکتر ایمپلنت دندان تهران | هزینه لمینت دندان تهران | بهترین دندانپزشک زیبایی تهران | ایمپلنت دندان در سعادت آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button